• Brak produktów w koszyku.

dFPL – cyfrowe plany lotów dla dronów

Już od 21 grudnia Drone Radar wraz z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej zaczął testować cyfrowe plany lotów dla bezzałogowych statków powietrznych, tzw. Drone Flight Plan (dFPL).

Zalety dFPL

Dzięki temu, operatorzy dronów będą mogli zarejestrować się i w znacznie krótszym czasie otrzymywać zgody na lot dzięki systemowi zarządzania ruchem dronów PansaUTM. Z pewnością wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i pomoże wszystkim wspólnie wypracować zasady współpracy przy uzyskiwaniu zgody na loty.

dfpl pansautm

                Źródło: www.swiatdronow.pl

Zmiany w prawie lotniczym dot. lotów w VLOS i BVLOS

Testowanie dFPL jest również związane z planowanymi zmianami przepisów dot. lotów w zasięgu i poza zasięgiem wzroku (VLOS, BVLOS). Pierwsze testy już trwają – do współpracy zostali zaproszeni operatorzy UAV wybrani przez PAŻP, którzy najczęściej wykonują misje lotnicze w przestrzeniach kontrolowanych. W przyszłości są zaplanowane kolejne testy, podczas których operatorzy będą mogli testować nowe funkcjonalności dFPL. Według portalu www.swiatdronow.pl już w styczniu 2019r. ruszą kolejne testy tego systemu.

Z pewnością jest to duży krok milowy w zarządzaniu przestrzenią powietrzną. Jeśli kolejne funkcjonalności systemu dFPL będą rozszerzane w przyszłości, może to być bardzo pomocne rozwiązanie, dzięki któremu operatorzy BSP będą mogli wykonywać bardziej profesjonalne i zaawansowane misje lotnicze. Koniecznie zajrzyjcie do sklepu PLAY, gdzie możecie pobrać darmową wersję aplikacji Droneradar lub wersję Premium, które mogą służyć do poglądowego sprawdzania przestrzeni powietrznej w Polsce.

Komercyjne aplikacje do planowania misji lotniczych

My już teraz możemy polecić Wam kilka aplikacji do planowania misji lotniczych dopasowanych do różnych typów dronów.

DJI – DJI Ground Station Pro, Litchi

Pixhawk Flight Controller / 3D Robotics – Mission Planner

Microdrones – md cockpit

Yuneec – UAV Toolbox

senseFly – eMotion 3

Pozostałe drony – UgCS

Napiszcie, jakich aplikacji używacie najczęściej do planowania swoich misji lotniczych. Możecie do tego użyć formularza kontaktowego w zakładce Kontakt.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat lotów poza zasięgiem wzroku przy użyciu różnych aplikacji, to serdecznie zapraszamy na szkolenia już od początku stycznia 2019.

26 grudnia, 2018

GEO-UAV Justyna Zdanowska

Ośrodek szkoleniowy dla pilotów dronów z siedzibą w Łodzi. Prowadzimy szkolenia i robimy usługi na terenie całej Polski. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

top
GEO-UAV.EU | Wszelkie prawa zastrzeżone
X