Dron dla służb mundurowych i WOT

with Brak komentarzy

Kilka dni temu pisaliśmy o „świeżutkim” patencie Amazona na ule dla dronów, a dzisiaj przedstawiamy Wam kolejny pomysły dron dla służb mundurowych, który jest sterowany głosem! Jesteście ciekawi? 

 

DRON DLA SŁUŻB MUNDUROWYCH I WOT

 

dron dla sluzb mundurowych od amazona

Czy wiesz, że Amazon zgłosił patent na drona sterowanego głosem dla służb mundurowych, który jest tak mały, że mieści się w kieszeni? Wyobraź sobie, że to mała kamera z mikrofonem, która ma śmigła i lata!

  • Amazon twierdzi, że dron mógłby być zamontowany na deskach rozdzielczych samochodów Policji, czy innych służb mundurowych
  • Może być wykorzystywany w akcjach zwiadowczych dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
  • Może pomagać strażakom w zwalczaniu pożarów, w ocenie sytuacji, w akcjach ratunkowych ludzi uwięzionych w płonących budynkach
  • Może mieć wiele zastosowań, np.mógłby służyć do poszukiwania zagubionych samochodów na parkingach
  • Może szukać dzieci zagubionych w dużych supermarketach
  • Może sprawdzać jak długa jest kolejka, korek na drogach automatycznie prowadząc transmisję wideo w czasie rzeczywistym.

Dron jest tak mały, że spokojnie zmieści się na ramieniu policjanta, czy w jego kieszeni. Musicie go zobaczyć!

 

JAK DZIAŁA DRON

DLA SŁUŻB MUNDUROWYCH I WOTU?

 

 

Dron dla służb mundurowych jest sterowany komendami głosowymi lub poleceniami wysyłanymi przez aplikację, jeśli dron znajdzie się poza zasięgiem możliwości wydawania komend głosowych. Wraca automatycznie tam, gdzie znajduje się aktualnie operator po zakończonej misji, np. po odnalezieniu samochodu na parkingu. Dron ma wbudowany specjalną aplikację do rozpoznawania komend głosowych – przypomina to Alexę, czyli sztuczną inteligencję, która jest asystentem w naszych domach i np. zapala i gasi za nas światło, włącza ulubioną muzykę, itd. Więcej informacji o Alexie znajdziecie w tym artykule.

Dlaczego akurat ten mały dron jest dedykowany

dla służb mundurowych?

dron dla sluzb mundurowych od Amazona uzycie z samochodem policyjnym

Amazon przedstawia kilka możliwych zastosowań, które są specjalnie dopasowane swoim charakterem do proponowanej technologii, np.

  1. Amazon w swoim patencie napisał, że dron będzie w pewnym sensie „asystentem” dla każdego policjanta. Jeśli policjant wyda komendę „za mną” lub „wisieć”, wtedy dron może np. nagrywać wideo z miejsca wypadku, czy prowadzonej akcji, pościgu.

  2. Jeśli w czasie akcji prowadzony jest pościg, wtedy policjant może wydać dronowi (bezzałgowemu statku powietrznemu) komendę pościgu za podejrzanym, dzięki czemu będzie wiedział w którym kierunku ścigany ucieka, będzie miał podgląd w czasie rzeczywistym i z łatwością przetnie mu drogę. Wyobraźmy sobie, że policjant ściga dwóch podejrzanych – wtedy policjant może rozkazać dronowi śledzenie jednego podejrzanego, podczas gdy on ściga drugiego. Dzięki temu, policjanci mogą złapać dwóch podejrzanych – dlaczego? Na podstawie lokalizacji drona, w tym samym czasie, inni policjanci mogą złapać drugiego podejrzanego.

  3. Taki mały dron kieszonkowy, sterowany głosem może mieć również zastosowanie na rynku cywilnym. Może służyć do znajdywania rzeczy, które są oznaczone tagiem RFID, albo mogą też służyć do rozpoznawania twarzy. (Więcej informacji o technologii RFID znajdziesz tutaj) Możemy wydać dronowi komendę „Znajdź Tomka”, która polega na rutynowym monitoringu dronem w celu znalezienia i zidentyfikowania danej osoby. Taki  monitoring i identyfikacja dronem może być znacznie ułatwiona, jeśli RFID jest na ubraniu, czy rzeczy. Twórcy ten koncepcji kierowali się użytecznością i tym, żeby drony stały się naszymi asystentami, które ułatwiałyby życie codzienne jak inne technologie. Chociaż wiele z patentów i zastosowań Amazona nie jest jeszcze legalnych, z pewnością w ciągu najbliższych 5 lat wprowadzi bardziej sprecyzowane regulacje prawne dotyczące użytkowania dronów komercyjnie.

 

News stacji CNBC o patencie otrzymanym przez Amazona znajdziecie tutaj

 

Podsumowując, dron dla służb mundurowych może być też używany jako nasza ochrona w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych, lub stanowiących dla nas zagrożenie. Może być użyty jako odstraszacz dla potencjalnych osób, które chcą nam zagrozić, lub w najgorszym przypadku dostarczy materiału dowodowego służbom mundurowym z zaistniałego przestępstwa.

Aktualnie, Amazon testuje swoje rozwiązania technologiczne dla dronów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

 

Uwaga

W naszym ośrodku prowadzimy szkolenia dla służb mundurowych oraz specjalne, bezpłatne szkolenia w ramach rekonwersji dla byłych żołnierzy. Sprawdź naszą ofertę na szkolenie po 4 latach, po 12 latach i po 15 latach służby wojskowej. W ramach każdego z tych szkoleń, możesz otrzymać pakiet szkolenie + dron. Zajrzyj koniecznie do naszego ośrodka . Więcej informacji znajdziesz w zakładce Szkolenia.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress