Krok po kroku: Szkolenie w zasięgu wzroku (VLOS) podstawowe informacje

with Brak komentarzy
szkolenie lotnicze VLOS w zasięgu wzroku

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem w zasięgu wzroku (VLOS) na operatora bezzałogowego statku powietrznego, to tutaj znajdziesz wszystkie podstawowe informacje

Uwaga!

Poniższy wpis dotyczący szkoleń w zasięgu wzroku VLOS został przygotowany na podstawie Ogłoszenia nr 12 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie programów szkoleń do uzyskania świadectw kwalifikacji członków personelu lotniczego oraz wpisywanych do nich uprawnień prowadzonych przez podmioty szkolące z dnia 28 kwietnia 2017r. 

 

Co to oznacza?

Oznacza to, że poniższy wpis przedstawia Ci w skrócie najnowszy Program szkolenia teoretycznego i praktycznego do uzyskania uprawnienia podstawowego do wykonywania lotów jedynie w zasięgu wzorku (VLOS), zgodnie z którym wszystkie ośrodki szkoleniowe wpisane do rejestru podmiotów szkolących Urzędu Lotnictwa Cywilnego, powinny prowadzić w/w szkolenia. 

 

 

Szkolenie w zasięgu wzroku (VLOS)
- podstawowe informacje

 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dronami, i nie jesteście pewni czy różnią się szkolenia VLOS, BVLOS, czy INS, zapraszamy na cykl artykułów, które wyjaśnią Wam w sposób przystępny różnice. Dzisiaj omówimy szkolenie lotnicze podstawowe w zasięgu wzroku (VLOS) do uzyskania uprawnienia podstawowego do wykonywania lotów jedynie w zasięgu wzroku (VLOS) wpisywanego do świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe (UAVO). 

 

Uwaga!

Najnowszy program został stworzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pod kątem osób, które nigdy nie miały żadnego doświadczenia
w wykonywaniu lotów BSP. 

 

Podstawowe informacje o szkoleniu w zasięgu wzroku (VLOS)

 • Dzięki szkoleniu będziesz mógł używać swojego bezzałogowego statku powietrznego w celach innych niż rekreacyjne czy sportowe (UAVO), czyli np. do celów komercyjnych.
 • Biorąc udział w tym szkoleniu, masz możliwość uzyskania uprawnień tylko i jedynie do lotów w zasięgu wzroku (VLOS). Co to oznacza? Aby móc latać poza zasięgiem wzroku, musisz przejść przez szkolenie poza zasięgiem wzroku (BVLOS), i zdobyć uprawnienia do lotów poza zasięgiem wzroku.

 

Jak wygląda szkolenie?

 

Szkolenie w zasięgu wzroku (VLOS), składa się z dwóch części:

 • ze szkolenia teoretycznego,
 • ze szkolenia praktycznego na ziemi i w locie polegającego na nauczaniu umiejętności praktycznych.

szkolenie vlos teoretyczne

Szkolenie teoretyczne obejmuje następujące przedmioty:

 1. Prawo lotnicze
 2. Zasady wykonywania lotów w zasięgu wzroku (VLOS)
 3. Człowiek jako operator bezzałogowego statku powietrznego
 4. Bezpieczeństwo wykonywania lotów i sytuacje niebezpieczne
 5. Obsługa, budowa, działanie systemów i podzespołów BSP

 

Pamiętaj! Twoje szkolenie teoretyczne nie może być krótsze niż 14 h zegarowych. 

 

Szkolenie praktyczne składa się z ćwiczeń naziemnych i ćwiczeń w locie.

szkolenie praktyczne vlos

Szkolenie obejmuje swoim zakresem:

 • przygotowanie do lotu BSP
 • obsługę naziemną i ocenę jego zdatności do lotu
 • umiejętności bezpiecznego wykonywania czynności lotniczych
 • wykonywanie procedur pilotażowych normalnych oraz procedur mających zastosowanie w sytuacjach niebezpiecznych i awaryjnych.

Ćwiczenia w locie powinny zostać poprzedzone ćwiczeniami na symulatorze.

Ćwiczenia w locie obejmują:

 • co najmniej 4 h lotu (nie wliczając symulatora) w przypadku szkolenia na BSP o masie startowej nieprzekraczającej 5 kg;
 • co najmniej 8 h lotu (nie wliczając symulatora) w przypadku szkolenia na BSP o masie startowej od 5 kg do 25 kg;
 • co najmniej 35 h lotu (nie wliczając symulatora) w przypadku szkolenia na BSP o masie startowej od 25 kg do 150 kg;

 

Egzamin wewnętrzny po szkoleniu w zasięgu wzroku (VLOS)

 

Po odbyciu szkolenia, jesteś poddawany wewnętrznemu egzaminowi teoretycznemu i praktycznemu, który jest przeprowadzany na podstawie przedmiotów i ćwiczeń przerabianych podczas szkolenia w zasięgu wzroku (VLOS).

 

Jak zdać egzamin?

Zgodnie z w/w ogłoszeniem nr 12, część teoretyczną zdasz, jeśli udzielisz co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi z każdego przedmiotu. W przypadku niezaliczenia egzaminu, dostaniesz wskazówki od Instruktora, który wskaże Ci, który zakres wiedzy musisz uzupełnić przed ponownym przystąpieniem do egzaminu wewnętrznego. 

Po zdaniu wewnętrznego egzaminu teoretycznego, możesz przystąpić do wewnętrznego egzaminu praktycznego. Podczas tego egzaminu, musisz wykazać, że potrafisz w bezpieczny sposób obsługiwać BSP, tzn.:

 • przygotować go do lotu
 • wykonać lot
 • bezpiecznie wylądować.

W przypadku niezaliczenia, tak samo jak w przypadku wewnętrznego egzaminu teoretycznego, Instruktor przeprowadzający egzamin wskaże Ci zakres umiejętności, które musisz uzupełnić przed ponownym przystąpieniem do egzaminu.

 

Co po zdaniu egzaminu wewnętrznego?
Egzamin państwowy!

egzaminy panstwowe VLOS BVLOS

Wtedy możesz spokojnie przystąpić do egzaminu państwowego, który wygląda bardzo podobnie jak egzamin wewnętrzny, który przeszedłeś. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dokumenty musisz przygotować przed egzaminem, zajrzyj na naszą zakładkę Egzaminy państwowe, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje i linki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają szkolenia lotnicze VLOS w naszym Ośrodku to koniecznie skontaktuj się z nami!

Nasi kursanci, mają zawsze 5% zniżki na kolejne szkolenia w naszym Ośrodku szkoleniowym GEO-UAV.

Zajrzyj również do zakładki Terminy szkoleń, gdzie znajdziesz wszystkie bieżące i przyszłe terminy szkoleń.

I pamiętaj, że wszystkie szkolenia zaczynają się u nas w każdy piątek! 🙂

A szkolenie VLOS trwa u nas 3 dni i aktualnie, tj. od 1 lipca do 31 sierpnia mamy wakacyjną promocję na wszystkie szkolenia

Koniecznie zajrzyj też na stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego dedykowaną dla bezzałogowych statków powietrznych.

 

Zadzwoń 506-937-800
lub napisz biuro@geo-uav.eu 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress