Nowe Wytyczne SSSRL dla lotów dronami w strefach wojskowych MATZ i MCTR

with Brak komentarzy

Jeśli latasz bezzałogowym statkiem powietrznym, zarówno rekreacyjnie, sportowo, czy też komercyjnie na pewno słyszałeś o wojskowych strefach powietrznych. Jak je najszybciej rozpoznać? Najczęściej zaczynają się od litery „M” – Military, czyli wojskowe.

Pamiętaj, że masz obowiązek sprawdzania nowych wytycznych SSSRL w sprawie lotów w strefach wojskowych.

Należą do nich, m.in.:
-MATZ
-MCTR
-MTMA
-TRA
– oraz inne.

Jak wykonujemy loty w tych strefach? Za zgodą zarządzającego daną strefą gdy aktywna i na warunkach przez niego określonych.

 

UWAGA!

Dnia 17 września 2018r. Szef Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP, płk Cezary Wasser opublikował nowe wytyczne – zasady wykonywania lotów modeli latających oraz bezzałogowych statków powietrznych o MTOW nie większej niż 25 kg w strefach ruchu lotniskowego lotnisk wojskowych (MATZ) oraz strefach kontrolowanych lotnisk wojskowych (MCTR).

 

Jakie nowe wytyczne SSSRL zostały wprowadzone ?

  • Po pierwsze, dodano kolejny skrót dotyczący maksymalnej masy startowej, MTOW – która może być określana w kilogramach, lub w funtach.

 

  • Drugą kluczową zmianą jest wprowadzenie obserwatora, który utrzymuje drona w zasięgu wzroku (VLOS). Do tej pory VLOS mógł odbywać się tylko w zasięgu wzroku operatora.

 

  • Kolejna zmiana dotyczy kategorycznego zakazu wykonywania lotów na wysokości powyżej 150 m AGL. Wcześniej
    nie było tego zapisu.

W nowych wytycznych SSSRL znajdziesz też formularz zgłoszenia lotów BSP o MTOW do 25kg.

Zalecamy zaglądać na stronę Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego SZ RP, i sprawdzanie regularnie, czy nie pojawiają się nowe wytyczne w sprawie wykonywania lotów w strefach MATZ, MCTR, MTMA, TRA.

Pamiętaj, że w w/w strefach powietrznych możesz używać aplikacji DRONE RADAR. Możesz ją ściągnąć ze sklepu PLAY, lub korzystać z mapy przestrzeni powietrznej na stronie droneradar w celach poglądowych. Jeśli nie używasz smartfona, zamiar wykonania lotu (po wcześniejszym wypełnieniu formularza), możesz zgłosić telefonicznie do odpowiedniego zarządzającego tą strefą.

Link do SSRLSZRP

Najnowsze wytyczne znajdziecie pod tym linkiem

Mapa przestrzeni powietrznej na stronie DRONERADAR

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress