Nowy prywatny tryb lotu dla dronów DJI – cyberbezpieczeństwo danych zbieranych przez BSP

with Brak komentarzy

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że jeden z potentatów na rynku dronów – firma DJI, wprowadza nowy prywatny tryb lotów dla swoich bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Głównym założeniem wprowadzenia takiego prywatnego trybu lotu przez firmę DJI jest to, że żadne dane nie będą upubliczniane do sieci, np. zdjęcia, wideo, czy innych informacji krytycznych.

 

Co to oznacza?

Już niedługo, będziemy mogli pobrać najnowszą aktualizację o nazwie „local data mode”, dzięki której będzie możliwe wyłączenie transferu danych z i do drona.

Wprowadzenie prywatnego trybu lotu, sprawi, żedrony DJI będą miały wyższy poziom bezpieczeństwa danych. Chodzi o dane, które są zbierane podczas lotów BSP, takie jak informacje o infrastrukturze krytycznej, tajemnice handlowe, informacje rządowe, itp.

brak sieci GSM drony nowy prywatny tryb lotu DJI

Kiedy aktualizacja będzie dostępna?

DJI twierdzi, że nowy prywatny tryb lotu powinien być dostępny już w przyszłym miesiącu.

 

Co zmieni nowy prywatny tryb lotu?

Nadal będzie można robić streaming live – ale tylko na swoim urządzeniu, typu tablet, czy telefon komórkowy.

 

Jakie funkcje nie będą działać?

  • Streaming wideo online na Facebooku, Youtube, czy innych serwisach
  • Nie będzie można instalować map
  • Nie będzie można aktualizować granic tzw. „geofencingu”, których zadaniem jest zapobieganie przed przypadkowym wleceniem w strefę zakazaną
  • Operatorzy nie będą otrzymywać najnowszych powiadomień o zakazie wykonywania lotu

DJI potwierdził również informację, że nowy prywatny tryb lotu może nie zostać wprowadzony w krajach, w których operatorzy BSP muszą mieć ciągły dostęp do najświeższych informacji lotniczych.

 

Sztuczka!

Próbowaliście kiedyś włączyć tryb samolotowy w swoim telefonie podczas latania bezzałogowym statkiem powietrznym? Efekt jest prawie taki sam w porównaniu do nowego prywatnego trybu lotu. Różnica polega na tym, że przez włączenie nowego trybu lotu prywatnego, musimy rezygnować z dzwonienia czy wysyłania smsów.

nowy prywatny tryb lotu dla dronów od DJI

 

Dlaczego?

Ostatnio do mediów wyciekła informacja, że Armia Stanów Zjednoczonych zakazała swoim oddziałom używania sprzętu chińskiego producenta dronów DJI. Powodem tego są obawy związane z cyberbezpieczeństwem i fakt, że używanie dronów DJI może stanowić ryzyko operacyjne. Jednym słowem, może być to związane z obawami przed możliwością przejęcia kontroli nad dronem firmy DJI. Pamiętajmy jednak, że wojsko amerykańskie nie jest głównym odbiorcą produktów firmy DJI.

Od 2 sierpnia b.r., w wojskach amerykańskich postanowiono, że:

  • wszystkie aplikacjie firmy DJI powinny być odinstalowane
  • wszystkie baterie i inne nośniki danych powinny być wyjęte z dronów kiedy są nieużywane

Według najnowszych informacji z 11 sierpnia b.r., armia amerykańska będzie jednak dopuszczała wyjątki od powyższego zakazu, jeśli najnowsza aktualizacja DJI do dronów będzie dokładnie sprawdzona.

nowy prywatny tryb lotu dji drony

Firma DJI twierdzi, że od dłuższego czasu pracowała nad takim rozwiązaniem, ale powyższy zakaz wojska amerykańskiego zdecydowanie przyspieszył pracę nad nowym trybem lotów BSP. Jednak nie był to główny powód, bo DJI pracowało już nad takim rozwiązaniem od kilku miesięcy. Już w 2016r. DJI musiał zmierzyć się z problemem cyberbezpieczeństwa danych, kiedy jeden z pracowników firmy DJI powiedział dziennikarzom, że firma regularnie dzieli się informacjami klientów z rządem chińskim. Po tym incydencie, firma DJI wydała w krótkim czasie oświadczenie, informujące że młodszy członek ich zespołu miał na myśli to, że firma przekazuje informacje, tylko jeśli wpłynie prawidłowy wniosek prawny z rządu chińskiego lub innego.

 

Czy wprowadzenie nowego prywatnego trybu lotu zmniejszy obawy służb mundurowych? Czy nowy tryb lotu sprawi, że dane krytyczne nie będą możliwe do przejęcia, upubliczniane, czy też dostęp do nich nie będą miały osoby nieuprawnione? To okaże się już w niedługim czasie!

 

Jeśli jesteś zainteresowany jak latać w trybie ATTI, takim, jaki jest wymagany podczas egzaminu państwowego na licencjonowanego członka personelu lotniczego – operatora bezzałogowego statku powietrznego, koniecznie zajrzyj do:

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i polubienia fanpage GEO-UAV na FB.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress