Ule dla BSP od Amazona i loty BVLOS – hit czy kit?

with Brak komentarzy

Przyszłość lotów dronami poza zasięgiem wzroku (BVLOS)

 

Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto zdobyć uprawnienia na latanie bezzałogowymi statkami powietrznym (BSP), tzw. dronami poza zasięgiem wzorku (BVLOS) – to my stanowczo mówimy tak! Dlaczego?

Transport paczek dronami

– loty poza zasięgiem wzroku (BVLOS)

 

Już od ponad roku w mediach pojawiają się regularnie informacje takich firm jak DHL, czy Amazon o dostarczaniu paczek przy użyciu BSP.  DHL rok temu przedstawił infografikę pokazującą jak ich pomysł ewoluował na przestrzeni kilku lat. Z pewnością loty dronów poza zasięgiem wzroku są pieśnią przyszłości, która ma potencjał, żeby stać się rzeczywistością. Zresztą, sami zobaczcie jak zmieniała się budowa BSP od 2013 roku do teraz, który miałby dostarczać paczki przez firmę DHL.

 

budowa drona firmy DHL do transportu paczek

Na nas największe wrażenie robi sam Parcecopter 3.0, czyli paczkodron

dhl - parceldrone 3.0 dron do transportu paczek firmy DHL

Filmik przedstawiający jak będzie działało dostarczanie paczek dronami przez firmę DHL znajdziecie tutaj

 

Ale czy słyszeliście już o najnowszym rozwiązaniu, które opatentował Amazon?

Ule dla BSP – najnowszy patent od firmy Amazon

 

Dokładnie dwa dni temu świat bezzałogowych statków powietrznych obiegła informacja o najnowszym patencie zgłoszonym przez firmę Amazon. Wizja firmy idzie o krok dalej od dotychczasowych rozwiązań DHL. Proponują  oni stworzenie sieci dostawczej dzięki zbudowaniu w każdym mieście specjalnych, ogromnych uli, do których drony będą dostarczały paczki.

 

ule dla BSP - patent od firmy Amazon transport paczek dronami

 

Ten pomysł jest odpowiedzią na jeden z kilku problemów technologicznych, z którymi musi zmierzyć się Amazon, jeśli chce dalej rozwijać się w kierunku lotów poza zasięgiem wzroku (BVLOS) i transportu paczek. Ule dla BSP pozwolą dronom zbliżyć się wystarczająco blisko do gęsto zaludnionych obszarów co sprawi, że dostarczanie paczek drogą powietrzną będzie bardziej efektywne niż drogą naziemną.

 

Jak działają ule dla BSP?

 

W patencie, który został opublikowany dwa dni temu, tj. 22 czerwca 2017r. Amazon opisuje jak „wielopoziomowe centra realizacji dla bezzałogowych statków powietrznych”, mogą umożliwić umieszczenie BSP, tam gdzie są potrzebne. Wnętrze takiego „ula” to tak naprawdę magazyn, w którym mają znajdować się paczki dowożone ciężarówkami. Istniałaby także opcja podobna do „paczkomatu”, tzn. swoją paczkę będzie można odebrać w specjalnie wyznaczonym, samoobsługowym pomieszczeniu.

Ze względu na ekologię i dostępne duże tereny, obecnie magazyny są budowane na obrzeżach miast. Jednakże, wielopoziomowe ule dla BSP mogłyby być budowane w konstrukcji pionowej, co pozwoliłoby na umieszczenie ich „w centrach miast lub innych gęsto zaludnionych terenach miejskich.” Oczywiście, zbudowanie wysokich uli dla BSP pozwoliłoby dronom wlatywać i wylatywać z uli, niestwarzając bezpośredniego zagrożenia dla przechodniów na ulicach.

 

 

ule dla dronów - patent firmy Amazon

 

Czy BVLOS i ule dla BSP to dobry pomysł?

 

Niestety, ten pomysł ma z pewnością też kilka wad. Po pierwsze wysokie, wielopiętrowe ule sprawią, że coraz więcej dronów będzie pojawiać się w miastach, co może stwarzać poważny problem dla koordynacji przestrzenią powietrzną – szczególnie jeśli w mieście jest lotnisko. Poza tym, z pewnością ludzie odczują zwiększony poziom hałasu w mieście spowodowany głośny działaniem dronów. Mieszkańcy mogą nie chcieć zamieszkiwać terenów blisko uli dla BSP ze względu na strach przez spadającym dronem z góry (musimy pamiętać, że to tylko zawodny sprzęt elektryczny), nie tylko ze względu na bezpieczeństwo własne i swoich bliskich, ale także spadających paczek, które nie zostały dostarczone do adresata. Oczywiście, Amazon stara się rozwiązać te problemy, i oprócz zgłoszonego patentu proponuje kilka innych rozwiązań dla tego patentu.

amazon drone building 2 spirala

 

Inne patenty dla bezzałogowych statków powietrznych od Amazona

 

Problem hałasu emitowanego przez BSP, Amazon chce rozwiązać zaprojektowanymi na zamówienie silnikom, które działałyby znaczniej ciszej niż standardowe. Wprowadzili kilka różnych rozwiązań dla silników i śmigieł, które mają na celu jedno: rozpraszać powietrze wokół śmigieł i zmienić lub zmniejszyć poziom wytwarzanego przez nie hałasu. Poniższy rysunek patentu Amazona obrazuje niewielkie „frędzle” na kształt „liści palmowych”, które miałyby sprawiać że lot drona będzie znacznie cichszy. Sami zobaczcie, to wygląda przerażająco!

 

fredzle smigla i silniki - liscie palmowe

Czy loty poza zasięgiem wzroku (BVLOS) i ule dla BSP to nierealna pieśń przyszłości?

 

Wszystkie te patenty, przedstawiają możliwe zastosowania, które Amazon może, lecz nie musi wykorzystać w przyszłości. Nie wiemy, czy loty poza zasięgiem wzroku (BVLOS) staną się powszechne, i czy nasze paczki będziemy odbierać ze specjalnych uli dla BSP. Aczkolwiek, to co na pewno możemy już teraz stwierdzić to fakt, że Amazon idzie o krok dalej niż inne firmy transportowe i myśli o przyszłości dostarczaniu paczek. Kto wie, wszystkie pomysły wydają się na początku głupie, dopóki nie stają się rzeczywistością. My proponujemy Wam szkolenie BVLOS już teraz! W naszej ofercie proponujemy Wam 5 dniowe szkolenie BVLOS – więcej informacji o naszych innych szkoleniach znajdziecie w naszej ofercie- link tutaj.

Uwaga!

Pamiętajcie, że uzyskując uprawnienia do lotów poza zasięgiem wzroku, otrzymujecie „automatycznie” uprawnienia do latania w zasięgu wzroku (VLOS).

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress