Od 10 grudnia b.r. na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest dostępny nowy AUP i UUP.
AUP – Plan użytkowania przestrzeni powietrznej. Zawiera informacje o przydziale struktur przestrzeni na dany dzień. Zawiera informacje krótkoterminowe – na 24/48h.
UUP – Zaktualizowany plan użytkowania przestrzeni powietrznej, zawierający zmiany do opublikowanego AUP.
AUP/UUP to nie tylko zmiana interfejsu
Przede wszystkim, największą zmianą jest interfejs i szata graficzna strony. Ale to nie wszystko. Dużym plusem jest wygoda w używaniu strony oraz przejrzystość danych dot. Stref powietrznych.
To nie tylko zmiana strony, ale również wprowadzenie nowego systemu CAT 2.0, który jest interfejsem do bazy aeronautycznej PAŻPu. Dzięki temu, PAŻP udostępnia dane o AUP i UUP, które są aktualizowane w czasie rzeczywistym w aplikacji DroneRadar.
Do tej pory w aplikacji były dostępne tylko informacje o zaplanowanej zajętości przestrzeni powietrznej (AUP). Jeśli chciałeś dowiedzieć się, czy faktycznie konkretna elastyczna struktura jest używana w danej chwili, trzeba było zadzwonić do ASM-3.
Zmiany w DroneRadarze
W tej chwili w aplikacji DroneRadar są informacje o bieżącym wykorzystaniu przestrzeni powietrznej. Jest to niewątpliwie bardzo duże udogodnienie dla operatorów dronów, którzy chcą sprawdzić czy dana strefa powietrzna jest używana w czasie rzeczywistym.
Nowy system CAT 2.0. realizuje koncepcję eFUA (Flexible Use of Airspace) – elastycznego wykorzystania przestrzeni powietrznej. Według tej koncepcji, zawsze jest brane pod uwagę zapotrzebowanie na przestrzeń powietrzną, zarówno przez użytkowników cywilnych jak i wojskowych.
Specjalnym organem cywilno-wojskowym działąjącym w PAŻPie, który zajmuje się przydzielaniem przestrzeni powietrznej dla użytkowników cywilnych i wojskowych jest AMC (Airspace Management Cell). Jednym z głównych zadań AMC jest rozstrzyganie spornych zapytań o używanie tego samego obszaru przestrzeni powietrznej przez kilku użytkowników. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, wówczas AMC uzgadnia użycie przestrzeni powietrznej i dopasowuje ją do potrzeb użytkowników.
Uwaga! Wprowadzenie nowego interfejsu AUP/UUP i zmian w aplikacji DroneRadar nie zwalania operatorów dronów z obowiązku zapoznania się ze wszystkimi dostępnymi depeszami NOTAM/AUP/UUP.
Nowy AUP/UUP znajdziemy na stronie www.amc.pansa.pl w zakładce AUP/UUP.
Strona DroneRadar: https://droneradar.eu